Prof. Dr. Cevdet TINAZCI
Prof. Dr. Cevdet TINAZCI
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölüm Başkanı
İlgili Haberler

1971 yılında limasolda doğdu. İlk, orta ve lise eğitimi KKTC’de tamamladıktan sonra Lisans eğitimi için gittiği Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde Yüksek lisans ve Doktorasınıda tamamladıktan sonra ayni üniversitede 1994 yılında Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2001 yılında KKTC’ye geri döndü. Aynı yıl YDÜ Beden Eğitimi ve Spr Y.O. çalışmaya başladı. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölüm başkanlığı görevine getirildi. 2003 yılından itibaren de YDÜ Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Başkanlığına getirildi.

2005 yılında Doç. ünvanını aldı. Akademik yaşantısı içerisinde; 2002 yılında Antalya’da düzenlenen 7. Spor Bilimleri Kongresinde “En iyi Sözel Bildiri” ödülünü aldı. 2003-2018 yılları arasında YDÜ, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalında 25 tez danışmanlığını yürütmüş ve 20 Tez jürisine katılmıştır. YDÜ, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünde Spor Fizyolojisi, Atletizm, Öğretmenlik Uygulaması, Mezuniyet Projesi, Vücut Geliştirme ve Fitness derslerini yürütmektedir. KKTC Ulusal Federasyonlar bünyesinde açılan Antrenör Eğitimi kurslarında idareci ve eğitmen olarak görev almaktadır. 2004 yılında gerçekleştirilen “EUROFİT” projesinde yürütücü olarak görev almıştır.

2008-2009 yılları arasında KKTC Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde oluşturulan “Beden Eğitimi Dersinin Güncelleştirilmesi” kurulunda görev aldı. 2010 yılından itibaren KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu üyeleğini 5 yıl boyunca sürdürdü. 2010 yılında gerçekleştirilen “1. Çocuk ve Spor Kongre”sinde Kongre düzenleyicisi olarak görev almıştır. 2011 yılının Ocak ayından itibarende “KKTC Dopingle Mücadele Kurulu” başkanlığını 7 yıl boyunca yürüttü. Şu ana kadar 4 kitap, 26 ulusal ve uluslararası kongrede sunulmuş bildiri ve 14 uluslararası (İndeksli) dergide çalışmaları basılmıştır.