Prof. Dr. Hasan Ulaş YAVUZ

21 Mayıs 1974’de babasının görevi gereği bulunduğu Antakya’da doğdu. Ortaöğrenimini Türkiye’nin en eski ve köklü okullarından olan Bursa Erkek Lisesi’nde tamamladı. 1991 senesinde ÖSS sınavında ilk 100 öğrenci arasına girdi ve o sene Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başladı. İtalya’da Messina Üniversitesi Hastanesi ve Hırvatistan’da Rijeka Üniversitesi Hastanesi’nde genel cerrahi ve İspanya’da Barcelona Vall D’hebron Üniversitesi Hastane’sinde ortopedi ve travmatoloji stajı yaptı.

1998’de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde spor hekimliği yüksek lisansı ve 2007’de yine Hacettepe Üniversitesi’nde spor bilimleri ve teknolojisi-egzersiz fizyolojisi doktorasını aldı. 2000-2004 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sporcu Eğitim ve Sağlık Araştırma Merkezi’nde sorumlu hekim olarak görev aldı. Birçok branşta uluslar arası organizasyonlarda milli takım doktorluğu yaptı ve bu takımlarla birçok başarıya katkıda bulundu.

2002-2007 yılları arasında Türkiye Güreş A milli takım doktoru olarak görev aldı ve Avrupa 3.sü, Avrupa şampiyonu, Dünya 2.si ve Dünya şampiyonu olan milli takımların sorumlu hekimi olarak ödüller aldı. 2018’de Türkiye Kadın A Milli Takım doktoru olarak görev aldı. 2006 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Ekim 2011’de Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Spor Hekimliği’nde göreve başladı. Eylül 2012’de spor hekimliği yardımcı doçentliği ve şubat 2015’de doçentliğini aldı.

T.C. ve KKTC’de bir çok federasyonun antrenör eğitim ve gelişim seminerlerinde dersler verdi. 2008-2018 yılları arasında YDÜ BESYO Antrenör Eğitimi bölüm başkanlığını yaptı. Halen YDÜ Spor Bilimleri Fakültesi dekan yardımcılığı ve YDÜ Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Dr. H. Ulaş Yavuz FIMS (International Federation of Sports Medicine), ECSS (European College of Sport Sciences) ve ACSM (American Colllege of Sports Medicine) üyesidir.